مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود چگونه است ؟ | بلاگ

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود چگونه است ؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در میان شرکت های قابل ثبت در ایران شرکت با مسئولیت محدود یکی از پر مخاطب ترین انواع قالب تجاری می باشد که با توجه به شرایط و قوانین بین شرکاء نحوه تقسیم سرمایه و سود و چگونگی میزان مسئولیت شرکاء در مقابل شرکت، مطلوب بسیاری افراد بوده است و اشخاص بسیاری جهت شروع فعالیت خود این قالب شرکت را برگزیده اند.

 

در تعریف شرکت با مسئولیت محدود چنین اشاره شده است : شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل می گردد ، سرمایه در آن به صورت سهام نمی باشد و هریک از شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت می باشند (م۹۴ ق ت) در رابطه با نام شرکت لازم است عبارت (با مسئولیت محدود) قید شود و همچنین نام شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد در غیر اینصورت شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده و در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را در شرکت تضامنی خواهد داشت.

 

مهمترین نکاتی که لازم است از شرکت با مسئولیت محدود بدانید:

1- حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسؤلیت محدود یک میلیون ریال است.

 

2-  در این شرکتها باید کل سرمایه به مدیر عامل شرکت تحویل داده شود

 

3- انتخاب بازرس اصلی و علی البدل اختیاری است

 

4- مدیران شرکت برای مدت نا محدود انتخاب می شوند

 

5- در هر شرکت با مسئولیت محدود که تعداد شرکاء بیش از 12 نفر باشند باید دارای هیات نظار بوده و هیات نظار لااقل سالی یک مرتبه مجمع عمومی شرکاء را تشکیل دهد   ( م 109 ق. ت)

 

6-سرمایه در این شرکت به سهام تقسیم نمی شود وشرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض خواهند بود و حق رأی به نسبت سرمایه خواهد بود

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسؤلیت محدود

1 – شرکت نامه و تکمیل آن و امضا ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران ( 2 برگ )

 

2 – تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران ( 2 برگ )

 

3 -اساسنامه ی تکمیل شده و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران ( دو جلد)

 

4-دو نسخه صورتجلسه ی مجمع عمومی موسس که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد

 

5-دو نسخه صورتجلسه ی هیات مدیره که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد

 

6 -تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت کلیه ی شرکا،مدیران و هیات نظار(در مواردی که تعداد شرکا بیش از دوازده  نفر باشد)

 

7 -اصل گواهی عدم سوپیشینه جهت اعضا ی هیات مدیره،مدیر عامل

 

8 -تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن

 

9 -معرفی نامه نمایندگان، در صورتیکه سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن

 

10 – اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد

 

11 – اصل وکالتنامه ی وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.

 

لازم به توضیح است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بهادار بودن صرفاَ می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردد.

 

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

مراحل ثبت اینترنتی شرکت با مسئولیت محدود

1- در ابتدا به سامانه ثبتی اداره ثبت به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir مراجعه نموده و اطلاعات لازم را تکمیل نمایید.

 

2- پس از طی مرحله نخست و درج اطلاعات،5  نام را برای شرکت به ترتیب اولویت انتخاب نمایید ( نام های انتخابی می بایست دارای معنا و مفهوم باشد ، با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد و با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.

 

3-سپس کارشناس حقوقی به ترتیب اولویت شما با یکی از نام ها موافقت خواهد نمود و به بررسی سایر اطلاعات درج شده در سامانه می پردازد.چنانچه اطلاعات دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می شود و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص ، آن را تاًیید می کند

 

4- پس از پذیرش اینترنتی، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال نمایید.

 

5-با تکمیل فرم ها و ارسال آن به اداره ی ثبت شرکت ها اگر صورتجلسه ی شما دارای نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می شود و باید رفع نقص نمایید و در حالتی دیگر حتی ممکن است صورتجلسه ی شما رد شود که در این حالت دلایل رد صورتجلسه طی ابلاغیه ای به شما اعلام می گردد تا نسبت به صدور صورتجلسه ی جدید اقدام نمایید.

 

6-بعد از پذیرش مدارک،مسئول اداره ،دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها را صادر می کند و مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود.مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید . کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در شرکتنامه  تطبیق می دهد

 

7- درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.با توجه به ماده 6 نظامنامه ی قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده ی 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت،باید خلاصه ی شرکت نامه و منضمات آن توسط اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به هزینه خود شرکت منتشر گردد.

 

 

 

 ثبت شرکت با مسئولیت محدود

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : چهارشنبه 4 بهمن 1396 ساعت: 21:20